Venku i ve fitness centrech to poslední roky vypadá, že kdo neběhá, není Čech. Běžci jsou všude a je to dobře! Běh je skvělou aerobní aktivitou, která má nespočet zdravotních benefitů. Pokud se provádí ve správné obuvi. Tu běžci často podceňují a přivozují si nepěkná zranění. Vyberte si dokonalé boty, ve kterých se vám bude dokonale běhat a které minimalizují riziko.
Špatné boty vás připraví o zdraví
Kupujeme si ergonomické kancelářské židle, výškově nastavitelné stoly, chceme být fit, tak se hýbeme, běháme. Zároveň ale často zapomínáme na to, jak je důležité vybrat si pro běh vhodnou obuv. Špatně zvolené boty mohou být zodpovědné hned za několik zdravotních problémů. Poškodit si můžete svaly, achilovky, ale i páteř.
Najít správné boty přitom není tak těžké. Nejsnazší je obrátit se na odborníka, který poradí, ale s trochou studia to zvládnete i sami. Běžecké boty jsou stylové, krásné jsou dámské i dětské s obrázky, ve kterých budou děti rády lítat. Takže svou vysněnou a tu nejlepší běžeckou obuv určitě seženete v tom nejvhodnějším provedení. Jen si musíte ujasnit pár základních věcí.
Jaký jste typ běžce?
Začátečníci musí být při výběru ještě o něco pečlivější než zkušení běžci. Neví totiž o svém běžeckém stylu skoro nic. Mohou dopadat hodně na paty, často člověka k běhu přivedou i kila navíc a v takových případech je potřeba pořídit odpruženou obuv, která ochrání klouby. Bota by měla mít plynulý přechod od špičky k patě, měla by být stabilní a pevná.
Zkušení běžci se mohou orientovat podle svých obnošených běžeckých bot, které jsou nejlepším diagnostickým nástrojem. Přesně z nich totiž vyčtete, jaký máte došlap, kde potřebujete boty víc vyztužené a kde by naopak šlo ubrat.
Tip: Velmi oblíbené jsou běžecké boty Nike, které vás překvapí svou pohodlností, zejména jejich inovativní technologie Air Max.
Záleží hlavně na terénu
Někdo běhá přes pole, louky, lesy a někdo dává přednost silnici, lesoparkům, prostě asfaltu. Jestliže víte, co vaše běžecké srdce chce, měli byste tomu přizpůsobit i svou obuv.
Do přírody, na nerovné povrchy a kamenné stezky volte trailové boty, které jsou pevnější, mají pořádnou podrážku a pomohou vám překonat nebezpečnější situace. Jsou obvykle velmi odolné a nepromokavé a zvládnou náročné terény.
Na asfaltky si vyberte obuv trošku lehčí, ale zato perfektně odpruženou. Právě tvrdý asfaltový povrch často způsobuje různá zranění, takže silniční běžecká obuv vás musí od země opravdu vystřelovat.
Důležité je také roční období. Mnoho lidí neodolá běhání v mrazivém zimním počasí, což pochopitelné. A stejně tak je pochopitelné, že zima vyžaduje zimní obuv. Běžecká zimní obuv má výraznější podrážku a funguje vlastně jako zimní pneumatiky. A na letňácích byste přece v mrazu také nejezdili!
Naopak na velikosti nezáleží
Na velikosti samozřejmě záleží vždycky, ale nezáleží na ní v souvislosti s běžeckými botami a vaší běžnou velikostí. Běžecké boty si prostě musíte koupit o kousek větší, nejlépe až o celé jedno číslo. Při běhu je totiž dopad chodidla úplně jiný než při chůzi a noha potřebuje mnohem více prostoru, aby ve špičce nenarážela.
Velikost ovlivňuje i část dnes, a proto byste se měli na nákup vypravit odpoledne nebo navečer, kdy nejsou vaše nohy tolik odpočaté a mají reálnější tvary. Větší bota vás ochrání před spoustou nepříjemností jako jsou otlaky, vbočené palce a puchýře.
Bota vám musí být pohodlná a nesmíte v ní “plavat”, ale zároveň myslete na to, aby vám bota nesedla při zkoušení “příliš dobře”. Taková, která je akorát v obchodě, pak terorizuje svého majitele při běhu. A ten má být hlavně relaxací, která vás dovede třeba ke klidnému spánku.