Některé dny jsou tak báječné, že si zaslouží drink a některé dny jsou tak nepříjemné, že si po jejich skončení zasloužíte drink vy. Abyste si mohli dobré pití dopřát v pohodlí domova, chce to barový stolek nebo barový pult. Nemusíte jej využívat jen na popíjení, naopak nabízí spoustu možností a lapač prachu se z něj určitě nestane. Pokud si jej pečlivě vyberete.
,
Myslete na dostatečnou výšku
Barový pult nebo stolek můžete využít jako další místo k sezení, prostor, kde se dá najíst, jako odkládací plochu nebo jako prvek, který vizuálně oddělí kuchyň od obytné části místnosti. Při výběru stolku musíte zhodnotit, co bude jeho hlavní funkcí, protože od té se bude odvíjet jeho výška. Jinou budete potřebovat ke zmiňovaným činnostem, pro které původně není určen a jinou výšku oceníte, pokud se rozhodnete využívat bar k popíjení drinků a k jejich uskladnění.
Výška barových pultů a stolků se pohybuje od 90 až do 125 cm. Pro představu, výška kuchyňské linky je cca 85 – 100 cm, výška jídelního stolu se doporučuje v rozmezí 75 až 80 cm. Barové pulty jsou obvykle vyšší, než ostatní plochy v místnosti, protože vyšší kus nábytku vybízí k zastavení se a navíc skvěle předěluje místnost. K baru si můžete pořídit židle, barové stoličky nebo jej využívat právě k jednoduchému zastavení se, opření a zamyšlení, které zvládnete i ve stoje.
Je lepší pult nebo stolek?
Vyloženě se nabízí otázka, jestli si máte pořídit barový pult nebo barový stolek. Často se setkáte s tímto dvojím označením a může se vám zdát, že je to jedna a ta samá věc. Ale není! Dalo by se říct, že barový pult je takovou více samostatnou jednotkou. Obvykle je bytelnější a nabízí množství polic, odkládacích ploch nebo dokonce šuplíků, do kterých můžete ukládat své barmanské náčiní, lahve, ale taky cokoliv jiného.
Barové stolky jsou oproti pultům jednodušší a nejčastěji jsou to jen vyšší stoly. Mohou být na jedné nožce, kvůli úspoře prostoru, a obvykle nabízejí spíše menší plochu, protože se počítá s tím, že si na stolek odložíte jen pár skleniček s nápoji. To však neznamená, že neseženete bytelné barové stolky, které unesou všechno, co na ně naložíte. Důležité je, ale opět zvážit, jakou funkci má stolek plnit.
Pevnější pulty vybírejte ze dřeva
Barový pult by vám měl nabídnout něco víc než jen pouhý stolek. Měl by být stabilní a pevný a na výrobu takových kusů nábytku je nejvhodnější dřevo. Dřevěný barový pult vybírejte s ohledem na celkový vzhled kuchyně, případně místnosti, do které si chcete pultík umístit. Vybrat si můžete z jakéhokoliv dekoru, myslete však na to, aby nepůsobil rušivě a zaměřte se na celkové barevné ladění místnosti.
Police a šuplíky by měl mít pult s ohledem na to, co v něm chcete uchovávat. Pokud jste vinaři a rádi byste si založili skromnou vinotéku, hodily by se vám vyšší police s dvířky. Broušenou lahev s whisky můžete nechat stát na horní ploše pultu a plechovky s pivem šoupnete i do mělkých šuplíků. Stejně logicky promýšlejte uspořádání polic i v případě, že bude pult sloužit i zcela jiným než picím účelům.
U barového stolku sáhněte po lehčích materiálech
Barové stolky mají narozdíl od pultů plnit zejména jednu, velmi jednoduchou, funkci. Máte si u nich v klidu posedět nebo postát. Neočekává se, že byste do nich chtěli něco ukládat nebo na ně skládat příliš těžké věci. Proto si můžete dovolit pořídit si barový stolek z lehčího materiálu. A nejen, že si můžete lehčí materiál dovolit, dokonce je lepší volbou. S lehčím stolkem se vám totiž bude snadněji manipulovat a najdete pro něj tak více možností využití.
Barový stolek z plastu je ideální, pokud jej budete chtít využívat i venku, na zahradě nebo terase. Plast může být velmi odolný a také ve velmi vkusném provedení. K manipulaci je ze všech materiálů nejvhodnější, protože oproti jiným materiálům skutečně skoro nic neváží. Těžší variantou, kterou byste si ale měli ponechat doma, je barový stolek z lamina. Můžete jej přemisťovat dle potřeby z místnosti do místnosti, ale venku by vám příliš dlouho nevydržel.
Skvělé jsou také kovové barové stolky, u kterých hraje ale velkou roli způsob zpracování. Narazit totiž můžete na lehké i těžké kousky a taky na takové, které venku vydrží. Zároveň existují také kovové stolky, které nevydrží. Pečlivě si proto zjistěte, o jakém kovu a jaké povrchové úpravě je řeč.
Barové židličky jsou třešnička na dortu
Barové židličky a stoličky se vám mohou zdát takto na začátku výběru jako naprosto zbytečná investice, ne-li rovnou další němý sluha, na kterého si nikdo nikdy nesedne. Kromě oblečení, které by se jinak válelo po zemi. Věřte, že to tak není a pokud si stoličky nepořídíte hned teď, bude to věc, kterou budete shánět po prvním stání u baru. Barové stoličky jsou vymyšlené tak, aby zabíraly minimum místa a zároveň poskytly maximum relaxace. On ten drink totiž chutná lépe, když si u něj můžete houpat nohama.
Židličky a stoličky jsou dostupné z všemožných materiálů, od dřeva, přes kov až po plast a pokud si myslíte, že na ně skutečně nemáte místo, můžete sáhnout po těch skládacích. Takové stoličky si vytáhnete jen a výlučně při příležitosti relaxačního popíjení oblíbeného nápoje. A věřte, že se správným barem a se správnou stoličkou se takovým drinkem stane i každodenní kafe po práci. Protože bar vám doma vytvoří jedinečné místo, kde se budete cítit jednoduše bezvadně. Kdykoliv. A s čímkoliv.