Interiéry a nábytek

Aby se vám obývák obýval co nejkrásněji

Napsal  | 

Obývací pokoj to není jen pohodlná sedačka s úžasnými polštářky a velká televize. Musíte mít také prostor, kam televizi umístíte, kam si dáte vonné svíčky a tyčinky, oblíbené věci nebo třeba knížky. Takovým prostorem je obývací stěna, která musí splnit všechna vaše přání, aby se vám centrální místnost vašeho domova obývala opravdu krásně. Tak se pusťte do výběru, faktorů, které musíte zhodnotit, je hned několik a my vám rádi poradíme, jak vybrat tu pravou obývací stěnu.

Velikost obýváku, obývací stěny i telky rozhoduje

Při výběru nové obývací stěny musíte sice zvážit hodně faktorů, ale jeden je skutečně stěžejní a tím je velikost. Jednak velikost vašeho obývacího pokoje a potom také velikost samotné stěny. Zcela logicky vám velký obývák dovolí větší a prostornější stěnu a do toho malého bude lepší stěna skromnějších rozměrů.

Vždy myslete na to, aby se v obýváku dobře pohybovalo. Nemyslete si, že se v něm jen sedí na gauči, je potřeba kolem stěny procházet, někdy si budete chtít u telky třeba zacvičit. Prostor musí být také pro děti nebo mazlíčky a tak dále. Zkrátka obývák se nerovná jen obývací stěna a zaplácnout si cenný prostor kusem nábytku není nejlepší nápad.

Zamilujte se do obývacích stěn, které jsou vzdušné a neskládají se jen z jednoho celku. TV stolek, který je samostatný a pouze doplněný pár skříňkami v čistých liniích, může být to pravé. V menším obývacím pokoji oceníte třeba jen TV stolek nebo televizní panel. Obvykle chcete totiž do obývací stěny zakomponovat televizi, která musí někde stát nebo mít kolem sebe alespoň odkládací prostor třeba na ovladač, pokud ji máte připevněnou na zdi. Ať tak či tak, stěna by měla s televizí pěkně fungovat, a proto vybírejte také s ohledem na to, jak velkou či malou máte právě telku.

Obývací stěna KALABRY bílý lesk bez LED osvětlení

Obývací stěna KALABRY bílý lesk bez LED osvětlení

Správně si stěnu rozvrhněte

Obývací stěna by měla plnit hned několik funkcí a nejen tu, která souvisí s televizí. Stěna by měla také sloužit jako odkládací plocha, měla by mít nějaký úložný prostor, možná vitrínku nebo třeba osvětlení a zároveň by měla dobře vypadat. Říká se, že člověk nemůže mít všechno, my ale říkáme, že stěnu, která vám nabídne vše, mít můžete.

Obývací stěnu vybírejte také podle toho, kde a jak bude v pokoji umístěná. Pokud má být součástí stěny vitrína na sklenice, chcete ji mít blíže kuchyně a na dobře dostupném místě. Odkládací plochy chcete dostatečně vysoko, aby vám věci neshazovaly děti nebo mazlíčci, ale zase ne příliš vysoko, aby se snadno utíral prach.

Promyslete si, co všechno od nové obývací stěny očekáváte. Pokud je obývací pokoj nejprostornější místností v domě, zvažte, jestli by nestálo za to pořídit stěnu s několika skříňkami a získat tak cenný úložný prostor, který v jiných místnostech chybí. Součástí stěny může být klidně také knihovna nebo prostor pro rádio, věž nebo gramofon a vy si z ní můžete udělat multimediální centrum. Funkcí může mít stěna milion, záleží jen na vás, jestli všechny dokážete skutečně využít.

LTD, MDF nebo masiv?

Cena je samozřejmě v rozhodovacím procesu také velmi důležitá a cenu určuje především materiál, ze kterého je obývací stěna vyrobená. Nejdražší, ale také nejluxusnější obývací stěny jsou z masivu. Kus celistvého dřeva slibuje dlouhou životnost a krásný přírodní vzhled, ale také je velmi těžký, hůře se s ním manipuluje a prohne se pod ním nejen podlaha, ale především vy. Levnější variantou může být lamino nebo MDF desky.

Obývací stěna z lamina nebo MDF desek může být od masivu na první pohled naprosto k nerozeznání, pokud si ji vyberete v dekoru dřeva. Lamino neboli LTD vzniká laminováním dřevotřískových desek speciálním papírem, je poměrně odolné a na výrobu nábytku velmi vhodné. MDF desky jsou tvárné a snadno se jimi dá napodobit právě masiv.

Nepřírodní materiály jako je lamino a MDF jsou nenáročné na údržbu a jejich hlavní výhodou je, že jsou k dostání v jakémkoliv provedení, které vás napadne. Nic není nemožné a obývací stěnu můžete mít žlutou nebo modrou, ale také klasickou bílou nebo luxusní černou. A pokud dřevu zkrátka nemůžete odolat, zkuste třeba dub sodoma, smrk, borovici nebo netradiční třešeň či švestku. Dřevěná stěna vás potěší z masivu i z lamina.

Obývací stěna Baros 10 san remo světlé

Obývací stěna Baros 10 san remo světlé

Stěna blízká vašemu srdci

Vyřešený materiál ještě neznamená, že máte jasno v tom, jaký styl by vaše obývací stěna měla mít. Některé interiéry vyloženě křičí po moderních obývacích stěnách, trendy jsou minimalistické, vládnou jednoduché linie, hlavně žádné serepetičky a nejlépe vše lesklé a s chromem! Ano, pokud tento moderní a čistý styl milujete, určitě byste si měli pořídit v tomto duchu také obývací stěnu. Pokud jste ale propadli rustikálnímu stylu, skandinávskému hygge nebo toužíte po retru, nehleďte na to, co frčí, ale co je blízké vašemu srdci.

MG Kompaktní obývací stěna INTERO

MG Kompaktní obývací stěna INTERO

Obývací pokoj má být vaše oáza klidu, vaše svatyně, místo, kde z vás opadne stres a kde se cítíte bezpečně. A k tomu potřebujete vhodný nábytek a doplňky. Rustikální obývací stěna může být také vkusná, stejně jako ta ve stylu provence. Vždy však myslete na to, aby stěna ladila se zbytkem místnosti, zejména pak se sedací soupravou. Futuristické sofa by s retro stěnou fungovalo asi jako svíčková s fazolovými těstovinami. A tak je to i v bytovém designu se vším. Váš nový nábytek musí fungovat především s vámi. Pak je každá koupě správná a každá obývací stěna ta pravá.

Ohodnoťte článek

Komentujte článek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *