Odjíždíte na letní dovolenou k moři nebo máte domluvený pronájem chaty a přemýšlíte nad tím, jak byt zabezpečit před návštěvou nezvaných hostů? Podívejte se na pětici praktických tipů, jak efektivně ochránit váš majetek a užít si dovolenou hezky v klidu. Některá z nich jsou až překvapivě levná a jednoduchá.
Období letních dovolených je pro vykradače bytů ideální příležitostí. Lidé odjíždí na několik dní pryč a nechávají majetek bez dozoru. Tipování míst je tak pro nekalé živly rázem snazší a na vás po návratu z dovolené může čekat opravdu nehezké překvapení. Jak vše zabezpečit? Nejlepší by pochopitelně bylo najmout si hlídače s důvtipem Kevina McCallistera, ale to by bylo dost nákladné. Místo toho se inspirujte 5 jednoduchými tipy.
1. Vypínání světla časovačem
Jak zloděj pozná, že doma nikdo není? Zpravidla se orientuje podle toho, zdali je v oknech rozsvíceno. Když je v bytě po několik dní za sebou tma, existuje vysoká pravděpodobnost toho, že obyvatelé jsou někde pryč. Naopak světlo v okně dokáže okamžitě odradit. Skvělým fíglem je tak používání časovače v zásuvce, ve které je zapojena například lampička. Ta se dle nastavení na časovači zapne každý den a tma odchází společně se zájmem zloděje. Pořízení časovače je dle schopností daného modelu otázkou 100 až 500 Kč. Výrobky blížící se cenou horní hranici nabídnou displej a funkci pro náhodné zapínání zásuvky, např. právě během dovolené.
2. Ten správný zámek a dveře
Určitou samozřejmostí v oblasti zabezpečení bytu by měly být bezpečností dveře a dostatečně kvalitní zámek. Protože se jedná o velkou investici, je třeba vše pořádně promyslet a vycházet z předpokladu, že si vše pořizujete na dlouhé roky dopředu. Laciné zámkové vložky odemkne šikovnější zloděj během pár minut, proto situaci nepodceňujte. Vyberte si bezpečnostní vložku splňující normu EN 1303, odolné kování a pevné dveře.
3. Někdy stačí samolepky
Představa vysoké investice do zámku a dveří se vám nelíbí? Nalepte na vaše staré dveře samolepky upozorňující na alarm a přítomnost kamery. Výstražné samolepky informující o zabezpečení objektu nemusí mluvit pravdu. Stačí, že si jich zloděj všimne. Ano, je to lež, ale v tomto případě zcela oprávněná.
4. Mlčeti zlato
V dnešní době se vyplatí nechávat si klíčové informace pro sebe. O tom, že jedete pryč, by měli vědět pouze nejbližší osoby. Určitě se nechlubte veřejně a na sociálních sítích tím, na jak dlouho byt opouštíte. Prozradit by vás ideálně neměla ani přeplněná poštovní schránka.
5. Pojištění a fotodokumentace
Cenné věci patří do bezpečnostního trezoru a vše ostatní alespoň na fotku včetně jejich výrobního čísla. Pokud by přece jen došlo na nejhorší a někdo vám byt vykradl, bude pro vás jednání s pojišťovnou jednodušší, když budete mít v ruce důkazy a smlouvu s dobře nastavenými pojistnými podmínkami.