Chystáte se pronajímat nemovitost? Máme pro vás tipy, jak zařídit prostor, aby byl atraktivní a současně aby naplnil potřeby nových uživatelů.
Pronájem bytu je jednou z možností, jak mít pravidelný pasivní příjem. Přestože se pronájem bydlení zdá jako jednoduchý přínos financí navíc, opak někdy bývá pravdou. Existuje několik pravidel, která byste měli dodržet, aby pronájem proběhl hladce. Vyvarujete se tak budoucích komplikací. Pravidla se týkají nejen pronájmu, ale také zařizování místa, které chcete nabídnout k užívání dalším osobám. Nač si dát pozor?
Tip číslo 1 – Méně je více
Připravujete byt k pronájmu a nevíte, jak ho vybavit? No přece jednoduše. Minimalistický nábytek totiž působí čistě a současně umožní novým obyvatelům, aby si místo pozvolna přizpůsobili, dekoracemi i svým vlastním nábytkem. Čím více nábytku totiž do bytu umístíte, tím větší je pravděpodobnost, že se potencionálním zákazníkům netrefíte do vkusu. Nic však nezkazíte neutrálním moderním zařízením, které uživatelům umožní dovybavit si byt podle vlastních představ. Méně je zkrátka více.
Tip číslo 2 – Zapomeňte na přemíru dekorací
Pravidlo číslo jedna platí i tentokrát – příliš mnoho dekorací může zkazit žádané dojmy. Byt by měl působit skutečně neutrálně, proto zvolte jen pár doplňků, které místo zútulní v nabídce. Nejlepší je volit takové dekorace, které si v případě potřeby noví členové domácnosti mohou vyměnit nebo úplně schovat. Nemáme však na mysli, že byste neměli do bytu vkládat žádný osobitý dotek. Obraz nebo váza interiér oživí, doplní neutrální nábytek a byt bude působit zabydleně.
Tip číslo 3 – Odolnější je lepší
Při zařizování nemovitosti k pronájmu cizím lidem je potřeba myslet na vše. Pokud tedy pořizujete vybavení, vsaďte na kvalitní odolný nábytek, kterému nehrozí poničení. Samozřejmě, že zvážíte, komu bydlení pronajmete, bohužel však dopředu nikdy nevíte, jak nájemci žijí. Je tedy dobré včas se rozhodnout, zda budete preferovat rodiny s dětmi a domácími mazlíčky, nebo páry a jednotlivce. Tak či onak máte dvě možnosti. Investovat do kvalitního nábytku nebo naopak vybavit byt staršími kusy, u kterých vám nebude líto, pokud dojde k jejich poškození.
Tip číslo 4 – Kauce to jistí
Ať už se chystáte pronajímat byt známým či zcela cizím nájemcům, nezapomeňte dopředu vybrat kauci. Ta by měla odpovídat vybavení, které se v bytu nachází. Díky kauci budete mít jistotu, že případné škody budou zaplaceny. Kromě kauce je však vždy lepší mít danou domácnost také pojištěnou. Pojistku můžete platit na své náklady nebo ji jednoduše lze zahrnout do nájmu. S pojištěním a s kaucí si budete jistí, že vás žádná nečekaná situace nemůže zaskočit.
„Pokud si nejste jistí, jak a čím vybavit byt k pronájmu, je ideální se zeptat zkušeného realitního makléře,“ radí Dominik Ženatý z DOMA realitní makléři. Dobrý makléř vám umí poradit, jaké kusy nábytku do bytu dát a jaké nechat na nájemníkovi. Vždy záleží na konkrétním typu bytu i lokalitě.