Malý nezbeda, co chvíli neposedí a pořád potřebuje nové podněty, aby se dokázal aspoň minutku soustředit? Nebo je vaše dítko spíše klidnější a tišší povahy a najdete ho tam, kde jste ho zanechali? Každý jsme jiný a máme jiné potřeby. To platí i pro učení. Přesto můžete své ratolesti vytvořit takové zázemí, aby jeho studijní výsledky byly co nejlepší za dané situace.
Uvažujete o renovaci dětského pokojíku, neboť dítko odrostlo z batolecího věku a dorostlo do věku, kdy s aktovkou zamíří či už zamířilo do školních lavic. Řešíte, jak mu učení maximálně možně zpříjemnit, aby na svůj učící koutek nezanevřelo dříve, než ho vůbec vybudujete. Přinášíme několik tipů, které můžete do vašeho návrhu zakomponovat.
1. Dobrý nábytek je základ
Sami to jistě znáte. Pokud vás v práci u sezení za počítačem bolí za krkem, moc se na své denní úkoly netěšíte. U dětí tomu není jinak. Navíc stále rostou a jejich kostra se vyvíjí. Je tak nutné klást důraz na dobře zvolený nábytek (psací stůl a židli), zejména pak na jeho správnou výšku.
Stůl musí být prostorný. Děti si tak rozloží všechny poznámky na jednom místě. Ideální pro dítka, která disponují spíše obrazovou než sluchovou pamětí. Pokud nemáte možnost prostorného stolu, kupte alespoň nástěnku. Tu umístíte na stěnu u stolu, aby vaše dcera či syn si tady rovnou připíchli své úkoly. Nástěnka oživí jinak nudný učící koutek. Sáhnout můžete po korkové nebo magnetické na fixy.
Pokud přemýšlíte, jakou nastavit výšku stolu a židle, pak raději sáhněte po tzv. rostoucím nábytku. Tady postupně prodlužujete nohy, jak vaše dítě roste. Přikupte ergonomickou židli a máte vystaráno. U tohoto typu židle nastavíte hloubku i výšku sedáku podle potřeb školáka. Často jde manipulovat i s opěrkami na hlavu a ruce. Jiným řešením je barová židlička.
2. Nápaditý interiér
Je vaše dítě spíše hravé povahy? Pak si pohrajte s nábytkem ještě o kapku více. Na trhu existuje tzv. modulární nábytek. Zjednodušeně si ho můžete představit jako velké lego kostičky, se kterými jde hýbat. Díte si tak sestaví interiér podle jeho aktuální nálady. Učení pak půjde samo.
Navíc modulární nábytek využije i u předškolních dětí. Tehdy z něj složíte hrací koutek a později přeskládáte na učící se prostory. Díte se rádo do procesu tvorby zapojí. Vyhrát si můžete i s okolím psacího koutku. Například samolepky na zeď dokáží prostory oživit. Jejich aplikace a údržba je snadná.
3. Paravan odhlučí
Pokud máte dětí více a bydlí spolu v jednom pokojíku, můžete řešit problém s hlukem. Jedno dítě si chce hrát, zatímco druhé řeší počty do matematiky. Co s tím? Rychlým a účelným řešením je mobilní paravan. Na trhu existuje celá řada jejich typů. Pokud jako výplň zvolíte dětské motivy z pohádek, neuděláte chybu.
Paravany se vyrábí nejčastěji tří a čtyřdílné, což bohatě odcloní prostor okolo 180 cm na délku. Postavte ho tedy kolem hrany psacího stolu. Za paravanem bude mít starší dítě klid na učení a mladší se k němu nedoplazí.
4. Hlavně neprochladnout
Jak by se vám pracovalo, kdyby vás záblo u nohou? Asi špatně. Zajistěte i svému dítěti komfort k učení. Pokud máte v pokoji parkety nebo PVC, kupte alespoň kusový kobereček pod psací stůl. Samozřejmě nezapomeňte na dětský motiv.