Pokud někdo tvrdí, že spánek je ztráta času, hluboce se mýlí. Jedná se totiž o životně důležitou činnost, která ovlivňuje fyzické i duševní zdraví, a to ve velké míře. K nepříznivým změnám v těle a psychice může dojít nejen při snížené kvalitě nebo kvantitě spánku, ale i při jeho úplné absenci. Vždyť kdo alespoň jednou v životě nezažil tu melancholickou únavu nebo nepříjemnou nervozitu den po bezesné noci?
Pokud spíte málo a/nebo špatně, nezáleží na tom, zda je to dobrovolné rozhodnutí (studentský život, práce na směny) nebo něco, co nemůžete ovlivnit (nespavost, deprese, problémy s páteří). V každém případě začněte problémy s nočním spánkem řešit co nejdříve, jinak se vystavujete značnému riziku různých, dokonce i závažných zdravotních problémů. Než vyhledáte odbornou pomoc, pokuste se změnit své návyky. Poradíme vám, které a jak.
Dobrou chuť a hezké sny
„Dvě hodiny před spaním už nejezte,“ říká většina článků o hubnutí. Tímto pravidlem byste se však měli řídit i v případě, že jste se svou váhou spokojeni, ale spánek je ve vaší ložnici nevítaným hostem.
Nezáleží ani na tom, co si dáte jako poslední jídlo dne. Mělo by to být něco lehkého, ale ujistěte se, že po tom nebudete mít hlad. Pokud jdete spát s kručícím břichem, vaše tělo se neuklidní, ale pokud se snaží strávit těžkou večeři, bude to mít podobný účinek. Navíc, i když usnete, to, co se děje v žaludku, může ovlivnit hloubku vašeho nočního odpočinku.
Jídlo může spánek ovlivnit i jinak. Proti nespavosti můžete bojovat například tím, co si dáte na talíř. Jezte zdravě a odstraňte následky nespavosti pomocí doplňků stravy.
Protože nedostatek kvalitního odpočinku snižuje imunitu organismu a oslabuje duševní zdraví, doporučujeme doplnit vápník, hořčík a zinek. Tato trojkombinace posiluje imunitu organismu, podporuje správnou funkci nervového systému a má další vynikající účinky.
Pokud se rozhodnete užívat doplňky stravy s takovým složením, věnujte pozornost správnému výběru. Nakupujte pouze od ověřeného prodejce, protože nekvalitní produkty nemusí fungovat a vy tak jen vyhodíte peníze oknem.
Mobilní telefon? Dávám přednost knize!
Slyšeli jste, že mobilní telefony, tablety a další podobná elektronická zařízení vyzařují modré světlo? A to, že negativně ovlivňuje kvalitu spánku a prodlužuje usínání? Závislost na obrazovce má vliv nejen na váš zrak, ale i na vaše celkové zdraví. Je nám také jasné, že není snadné tyto skutečnosti neignorovat. Mobilní telefony jsou přece jen tak intenzivní součástí moderního života, že rozloučit se s nimi na konci dne je nesmírně obtížné.
Zkuste to. Nebude to snadné, ale odměnou vám bude pevnější zdraví, sladší spánek a lepší nálada během dne. Než půjdete spát, vypněte v telefonu všechna oznámení. Nastavte si budík a umístěte zařízení na místo, na které z postele nedosáhnete (nejlépe na místo, které je mimo váš zorný úhel).
Na nočním stolku by na vás už měla čekat poutavá kniha nebo zajímavý časopis. Spánek zaklepe na dveře vaší ložnice mnohem dříve.
Méně je více? V ložnici určitě
Minimalismus je v poslední době horkým trendem v různých oblastech, mimo jiné i v interiérovém designu. Tento trend zvolili před několika lety zastánci ekologického životního stylu, aby snížili množství odpadu.
Náš tip: Jak na minimalismus ve vaší domácnosti?
Pokud se necháte ovlivnit a zařídíte si ložnici podle zásad minimalismu, bude vám za to vděčná nejen naše planeta, ale i vaše tělo. Měli byste usínat v prostředí, které nabízí vašim smyslům co nejméně podnětů, a proto co nejméně zapojuje vaše smysly.
Když budete mít v ložnici několik věcí, bude se vám také lépe dýchat, protože se zbavíte předmětů, na kterých se usazuje prach. Mobilní klimatizace může pomoci i lidem, kteří mají problémy se spánkem pouze v největších vedrech.
Náš tip: Přečtěte si náš článek o tom, jak vybrat klimatizaci.
Toto zařízení nevyžaduje odbornou instalaci a, jak již název napovídá, je přemístitelné.
Mimochodem, nejideálnější teplota pro klidný spánek je obecně 1 až 19 stupňů. I když se to na první pohled může zdát poměrně málo, měli byste vědět, že vyšší teplota by již mohla mít na organismus rušivý vliv.
Samozřejmě byste měli rozlišovat mezi létem a zimou, protože prudké výkyvy denních a nočních teplot tělu také neprospívají. V nejteplejších měsících může ideální teplota v ložnici dosáhnout až 23–24 stupňů. Cílem by mělo být, aby rozdíl mezi venkovní a vnitřní teplotou nepřesáhl 15 stupňů.